Mia Nicolosi 2016 Champion, first female overall winner in JGC history

Weather conditions were light and tricky for most of the day, but that did nothing to slow down Mia Nicolosi on her way to victory. The 13-year-old from St. Thomas has become the first girl to ever win the Junior Gold Cup. Second place went to Adrian Surocca, from Switzerland, while German Roko Mohr finished in third.

But despite her record-book win, Nicolosi was unbothered by the genders of the sailors she’d thoroughly beaten over the four-day regatta.

“It doesn't really matter — winning matters. I don't care if it's a girl or boy,” she said.

After finishing in second place in the 2015 edition of the Junior Gold Cup, Nicolosi was proud to have put in an even more impressive performance. “It's good to do even better than I did last year. I'm glad I'm getting better.”

Continue Reading

Print Email

2016 RenaissanceRe Junior Gold Cup Day 3

Winning the first race of the day, local sailor Azhai Smith continued his way up the RenaissanceRe Junior Gold Cup leaderboard in the third day of racing.

The 12-year-old who hopes one day to be a part of Bermuda’s Red Bull Youth America’s Cup team moved up one position overall, finishing the day in 7th place.

Very light and shifty winds put a damper on the day’s sailing, with only three of the scheduled four races taking place in the Great Sound.

Taking honors for the day was Uruguayan Santiago Pacheco, who now stands in 5th place overall.

“It was good weather for me,” said the 13-year-old. “I am very fast with light wind.”

Pacheco, who has been sailing since he was six years old, said he’s thoroughly enjoying his first time in Bermuda. “I like everything here. I went to the beach yesterday, and I will maybe go cliff jumping later today.”

Meanwhile, two generations of sailors were able to share a moment out on the water yesterday, as Italian Ubaldo Bruni watched his father, Gold Cup winner Francesco Bruni, flying along in the background aboard the Artemis AC45.

"My dad was trying to see me while he was sailing, trying to have a look. And when he finished he tried to go with the chase boat to see me. I definitely want to be where he is some day.”

With his family now residing in Bermuda, Bruni said he has come to love sailing on the island.

“I like Bermuda as a place because, on the sailing side, there's a range of winds which is nice, and even the temperatures are nice. I like how simple it is here.”

Print Email

2016 Results Day 3

pdfDownload as PDF34.93 KB

Renaissance Junior Gold Cup 2016

Results are provisional as of 20:19 on October 28, 2016

Overall

Sailed: 11, Discards: 1, To count: 10, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
RankSail #NatHelmNameClubSexR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11TotalNett
1st ISV 642
ISV
Mia Nicolosi   F 2.0 3.0 1.0 4.0 4.0 1.0 1.0 3.0 (27.0) 1.0 5.0 52.0 25.0
2nd SUI 1801
SUI
Adrian Surocca   M 1.0 8.0 3.0 6.0 9.0 7.0 6.0 (22.0) 4.0 8.0 9.0 83.0 61.0
3rd IRL 1558
IRL
Tom Higgins   M 7.0 14.0 4.0 1.0 1.0 4.0 2.0 12.0 (15.0) 15.0 11.0 86.0 71.0
4th GER 1111
GER
Roko Mohr   M 5.0 12.0 5.0 2.0 6.0 (15.0) 13.0 13.0 5.0 7.0 3.0 86.0 71.0
5th URU 187
URU
Santiago Pacheco   M (42.0 DSQ) 11.0 9.0 7.0 8.0 2.0 14.0 18.0 2.0 4.0 4.0 121.0 79.0
6th SWE 4677
SWE
Marius Westerlind   M 3.0 7.0 2.0 10.0 10.0 12.0 (24.0) 15.0 3.0 20.0 2.0 108.0 84.0
7th BER 1011
BER
Ahzai Smith RBYC M 6.0 (23.0) 6.0 13.0 17.0 3.0 11.0 7.0 1.0 13.0 10.0 110.0 87.0
8th GBR 6354
GBR
Jamie Cook   M 13.0 21.0 19.0 8.0 2.0 5.0 4.0 1.0 8.0 10.0 (42.0 UFD) 133.0 91.0
9th USA 19641
USA
Colleen O'Brien   F 9.0 6.0 15.0 (21.0) 13.0 6.0 18.0 5.0 6.0 6.0 8.0 113.0 92.0
10th DEN 8482
DEN
Rebekka Johannesen   F 10.0 15.0 7.0 3.0 11.0 13.0 7.0 6.0 (20.0) 14.0 7.0 113.0 93.0
11th NOR 3919
NOR
Mathias Berthet   M 17.0 10.0 8.0 5.0 20.0 (21.0) 3.0 2.0 12.0 11.0 6.0 115.0 94.0
12th DEN 8557
DEN
Jens-Christian Dehn-Toftehoj   M 19.0 13.0 14.0 9.0 14.0 8.0 10.0 4.0 18.0 5.0 (42.0 UFD) 156.0 114.0
13th BER 1224
BER
Christian Ebbin RBYC M 4.0 9.0 22.0 27.0 5.0 22.0 16.0 8.0 (34.0) 9.0 1.0 157.0 123.0
14th AUS 1684
AUS
Blake Wilson   M 12.0 5.0 13.0 18.0 23.0 16.0 12.0 11.0 17.0 2.0 (42.0 UFD) 171.0 129.0
15th ANT 1
ANT
River Andrews   M (42.0 OCS) 19.0 12.0 11.0 16.0 17.0 5.0 9.0 13.0 27.0 16.0 187.0 145.0
16th ARG 3478
ARG
Amparo Stupenengo Pefaur   F 8.0 16.0 17.0 14.0 22.0 20.0 8.0 17.0 9.0 16.0 (23.0) 170.0 147.0
17th BER 1939
BER
Jordan Etemadi RBYC M (42.0 OCS) 1.0 24.0 15.0 3.0 10.0 25.0 21.0 7.0 12.0 42.0 UFD 202.0 160.0
18th BER 1001
BER
Micah Thomas Raynor RBYC M 26.0 (29.0) 10.0 20.0 7.0 9.0 15.0 14.0 25.0 26.0 12.0 193.0 164.0
19th BER 1010
BER
Sebastian Kempe RBYC M 14.0 2.0 20.0 (29.0) 25.0 25.0 20.0 23.0 14.0 17.0 14.0 203.0 174.0
20th FIN 1108
FIN
Ellen Ormio   F 11.0 (26.0) 23.0 12.0 18.0 23.0 19.0 16.0 23.0 18.0 15.0 204.0 178.0
21st NZL 4558
NZL
Joshua Hyde   M 23.0 (42.0 OCS) 21.0 16.0 19.0 18.0 9.0 19.0 16.0 24.0 20.0 227.0 185.0
22nd BER 1205
BER
Magnus Ringsted RBYC M 16.0 24.0 26.0 26.0 12.0 11.0 22.0 10.0 (40.0) 28.0 17.0 232.0 192.0
23rd BER 1044
BER
Aiden Lopes RHADC M 18.0 4.0 18.0 32.0 35.0 24.0 (39.0) 27.0 30.0 3.0 13.0 243.0 204.0
24th BER 1208
BER
Jack Hildebrand RBYC M 20.0 25.0 29.0 17.0 15.0 14.0 17.0 25.0 (36.0) 32.0 21.0 251.0 215.0
25th BER 2511
BER
Leyli Walker RBYC F 15.0 18.0 11.0 33.0 29.0 35.0 31.0 28.0 (42.0 UFD) 19.0 22.0 283.0 241.0
26th BER 1101
BER
Jacob Pimentel RHADC M 27.0 22.0 27.0 22.0 24.0 29.0 26.0 20.0 (38.0) 29.0 19.0 283.0 245.0
27th BER 2001
BER
Rian Geraghty-McDonnell RBYC M (42.0 OCS) 20.0 16.0 23.0 26.0 27.0 23.0 24.0 26.0 21.0 42.0 UFD 290.0 248.0
28th BER 1099
BER
Nicholas Bridges RHADC M 30.0 32.0 (33.0) 25.0 27.0 26.0 21.0 30.0 28.0 25.0 18.0 295.0 262.0
29th BER 428
BER
Christopher Adderley RBYC M 25.0 28.0 35.0 19.0 21.0 19.0 28.0 34.0 (37.0) 35.0 27.0 308.0 271.0
30th ITA 1004
ITA
Ubaldo Bruni RBYC M 22.0 27.0 25.0 24.0 28.0 28.0 27.0 31.0 39.0 33.0 (42.0 DSQ) 326.0 284.0
31st BER 1008
BER
Thomas Evans RBYC M (42.0 OCS) 34.0 28.0 35.0 33.0 31.0 32.0 26.0 10.0 30.0 29.0 330.0 288.0
32nd BER 1042
BER
Genevieve Lau RBYC F 33.0 30.0 32.0 31.0 32.0 32.0 30.0 (35.0) 21.0 31.0 25.0 332.0 297.0
33rd BER 1018
BER
Peter Komposch RBYC M 21.0 (38.0) 36.0 36.0 34.0 38.0 36.0 33.0 11.0 36.0 28.0 347.0 309.0
34th BER 1129
BER
Laura Hupman RBYC F 24.0 35.0 34.0 37.0 (38.0) 36.0 38.0 37.0 22.0 22.0 26.0 349.0 311.0
35th BER 1226
BER
Nicole Stovell RBYC F 29.0 33.0 31.0 28.0 (40.0) 33.0 33.0 29.0 35.0 37.0 24.0 352.0 312.0
36th BER 1115
BER
Cole Summers RBYC M 31.0 31.0 38.0 30.0 30.0 34.0 37.0 39.0 29.0 (40.0) 30.0 369.0 329.0
37th BER 1600
BER
Jack Roberts RHADC M 32.0 37.0 37.0 38.0 31.0 30.0 34.0 (42.0 OCS) 19.0 41.0 33.0 374.0 332.0
38th BER 1027
BER
Skye Oliveira RBYC F 28.0 36.0 30.0 34.0 37.0 37.0 35.0 32.0 31.0 (38.0) 32.0 370.0 332.0
39th BER 1117
BER
Fiachra McDonnell RBYC M (42.0 OCS) 17.0 40.0 42.0 DNS 36.0 39.0 29.0 36.0 33.0 23.0 42.0 UFD 379.0 337.0
40th BER 1121
BER
Jacob Hodder RHADC M 35.0 39.0 39.0 (42.0 DNF) 41.0 40.0 40.0 38.0 32.0 34.0 34.0 414.0 372.0
41st BER 1056
BER
Gianni Santucci RHADC M 34.0 40.0 41.0 (42.0 DNF) 39.0 41.0 42.0 DNC 42.0 DNC 24.0 39.0 31.0 415.0 373.0

Race 1: URU DSQ under Rule 11.
Race 11: ITA DSQ for failing to sail the course.

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNC Did not come to the starting area 42
DNF Started but did not finish 42
DNS Came to the start area but did not start 42
DSQ Disqualification 42
OCS On course side at start or broke rule 30.1 42
UFD Disqualification 42


https://juniorgoldcup.com/

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

Print Email

2016 Results Day 2

pdfDownload as PDF34.95 KB

Renaissance Junior Gold Cup 2016

Results are provisional as of 12:43 on October 28, 2016

Overall

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
RankSail #NatHelmNameClubSexR1R2R3R4R5R6R7R8TotalNett
1st ISV 642
ISV
Mia Nicolosi   F 2.0 3.0 1.0 (4.0) 4.0 1.0 1.0 3.0 19.0 15.0
2nd IRL 1558
IRL
Tom Higgins   M 7.0 (14.0) 4.0 1.0 1.0 4.0 2.0 12.0 45.0 31.0
3rd SUI 1801
SUI
Adrian Surocca   M 1.0 8.0 3.0 6.0 9.0 7.0 6.0 (22.0) 62.0 40.0
4th GBR 6354
GBR
Jamie Cook   M 13.0 (21.0) 19.0 8.0 2.0 5.0 4.0 1.0 73.0 52.0
5th GER 1111
GER
Roko Mohr   M 5.0 12.0 5.0 2.0 6.0 (15.0) 13.0 13.0 71.0 56.0
6th DEN 8482
DEN
Rebekka Johannesen   F 10.0 (15.0) 7.0 3.0 11.0 13.0 7.0 6.0 72.0 57.0
7th SWE 4677
SWE
Marius Westerlind   M 3.0 7.0 2.0 10.0 10.0 12.0 (24.0) 15.0 83.0 59.0
8th BER 1011
BER
Ahzai Smith RBYC M 6.0 (23.0) 6.0 13.0 17.0 3.0 11.0 7.0 86.0 63.0
9th NOR 3919
NOR
Mathias Berthet   M 17.0 10.0 8.0 5.0 20.0 (21.0) 3.0 2.0 86.0 65.0
10th URU 187
URU
Santiago Pacheco   M (42.0 DSQ) 11.0 9.0 7.0 8.0 2.0 14.0 18.0 111.0 69.0
11th DEN 8557
DEN
Jens-Christian Dehn-Toftehoj   M (19.0) 13.0 14.0 9.0 14.0 8.0 10.0 4.0 91.0 72.0
12th USA 19641
USA
Colleen O'Brien   F 9.0 6.0 15.0 (21.0) 13.0 6.0 18.0 5.0 93.0 72.0
13th BER 1224
BER
Christian Ebbin RBYC M 4.0 9.0 22.0 (27.0) 5.0 22.0 16.0 8.0 113.0 86.0
14th AUS 1684
AUS
Blake Wilson   M 12.0 5.0 13.0 18.0 (23.0) 16.0 12.0 11.0 110.0 87.0
15th ANT 1
ANT
River Andrews   M (42.0 OCS) 19.0 12.0 11.0 16.0 17.0 5.0 9.0 131.0 89.0
16th BER 1939
BER
Jordan Etemadi RBYC M (42.0 OCS) 1.0 24.0 15.0 3.0 10.0 25.0 21.0 141.0 99.0
17th ARG 3478
ARG
Amparo Stupenengo Pefaur   F 8.0 16.0 17.0 14.0 (22.0) 20.0 8.0 17.0 122.0 100.0
18th BER 1001
BER
Micah Thomas Raynor RBYC M 26.0 (29.0) 10.0 20.0 7.0 9.0 15.0 14.0 130.0 101.0
19th BER 1205
BER
Magnus Ringsted RBYC M 16.0 24.0 (26.0) 26.0 12.0 11.0 22.0 10.0 147.0 121.0
20th FIN 1108
FIN
Ellen Ormio   F 11.0 (26.0) 23.0 12.0 18.0 23.0 19.0 16.0 148.0 122.0
21st NZL 4558
NZL
Joshua Hyde   M 23.0 (42.0 OCS) 21.0 16.0 19.0 18.0 9.0 19.0 167.0 125.0
22nd BER 1010
BER
Sebastian Kempe RBYC M 14.0 2.0 20.0 (29.0) 25.0 25.0 20.0 23.0 158.0 129.0
23rd BER 1208
BER
Jack Hildebrand RBYC M 20.0 25.0 (29.0) 17.0 15.0 14.0 17.0 25.0 162.0 133.0
24th BER 1044
BER
Aiden Lopes RHADC M 18.0 4.0 18.0 32.0 35.0 24.0 (39.0) 27.0 197.0 158.0
25th BER 2001
BER
Rian Geraghty-McDonnell RBYC M (42.0 OCS) 20.0 16.0 23.0 26.0 27.0 23.0 24.0 201.0 159.0
26th BER 2511
BER
Leyli Walker RBYC F 15.0 18.0 11.0 33.0 29.0 (35.0) 31.0 28.0 200.0 165.0
27th BER 1101
BER
Jacob Pimentel RHADC M 27.0 22.0 27.0 22.0 24.0 (29.0) 26.0 20.0 197.0 168.0
28th BER 428
BER
Christopher Adderley RBYC M 25.0 28.0 (35.0) 19.0 21.0 19.0 28.0 34.0 209.0 174.0
29th ITA 1004
ITA
Ubaldo Bruni RBYC M 22.0 27.0 25.0 24.0 28.0 28.0 27.0 (31.0) 212.0 181.0
30th BER 1099
BER
Nicholas Bridges RHADC M 30.0 32.0 (33.0) 25.0 27.0 26.0 21.0 30.0 224.0 191.0
31st BER 1226
BER
Nicole Stovell RBYC F 29.0 33.0 31.0 28.0 (40.0) 33.0 33.0 29.0 256.0 216.0
32nd BER 1008
BER
Thomas Evans RBYC M (42.0 OCS) 34.0 28.0 35.0 33.0 31.0 32.0 26.0 261.0 219.0
33rd BER 1042
BER
Genevieve Lau RBYC F 33.0 30.0 32.0 31.0 32.0 32.0 30.0 (35.0) 255.0 220.0
34th BER 1115
BER
Cole Summers RBYC M 31.0 31.0 38.0 30.0 30.0 34.0 37.0 (39.0) 270.0 231.0
35th BER 1027
BER
Skye Oliveira RBYC F 28.0 36.0 30.0 34.0 (37.0) 37.0 35.0 32.0 269.0 232.0
36th BER 1018
BER
Peter Komposch RBYC M 21.0 (38.0) 36.0 36.0 34.0 38.0 36.0 33.0 272.0 234.0
37th BER 1117
BER
Fiachra McDonnell RBYC M (42.0 OCS) 17.0 40.0 42.0 DNS 36.0 39.0 29.0 36.0 281.0 239.0
38th BER 1600
BER
Jack Roberts RHADC M 32.0 37.0 37.0 38.0 31.0 30.0 34.0 (42.0 OCS) 281.0 239.0
39th BER 1129
BER
Laura Hupman RBYC F 24.0 35.0 34.0 37.0 (38.0) 36.0 38.0 37.0 279.0 241.0
40th BER 1121
BER
Jacob Hodder RHADC M 35.0 39.0 39.0 (42.0 DNF) 41.0 40.0 40.0 38.0 314.0 272.0
41st BER 1056
BER
Gianni Santucci RHADC M 34.0 40.0 41.0 (42.0 DNF) 39.0 41.0 42.0 DNC 42.0 DNC 321.0 279.0

Race 1: URU DSQ under Rule 11.

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNC Did not come to the starting area 42
DNF Started but did not finish 42
DNS Came to the start area but did not start 42
DSQ Disqualification 42
OCS On course side at start or broke rule 30.1 42


https://juniorgoldcup.com/

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

 

Print Email

More Articles ...