RenaissanceRe Junior Gold Cup 2017

pdfDownload as PDF36.58 KB

Results are final as of 16:50 on October 29, 2016

Overall

Sailed: 14, Discards: 2, To count: 12, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
RankSail #NatHelmNameClubSexR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11R12R13R14TotalNett
1st ISV 642
ISV
Mia Nicolosi   F 2.0 3.0 1.0 4.0 4.0 1.0 1.0 3.0 (27.0) 1.0 5.0 5.0 5.0 (8.0) 70.0 35.0
2nd SUI 1801
SUI
Adrian Surocca   M 1.0 8.0 3.0 6.0 9.0 7.0 6.0 (22.0) 4.0 8.0 9.0 3.0 3.0 (11.0) 100.0 67.0
3rd GER 1111
GER
Roko Mohr   M 5.0 12.0 5.0 2.0 6.0 (15.0) 13.0 13.0 5.0 7.0 3.0 7.0 (16.0) 2.0 111.0 80.0
4th IRL 1558
IRL
Tom Higgins   M 7.0 14.0 4.0 1.0 1.0 4.0 2.0 12.0 (15.0) 15.0 11.0 4.0 9.0 (33.0) 132.0 84.0
5th URU 187
URU
Santiago Pacheco   M (42.0 DSQ) 11.0 9.0 7.0 8.0 2.0 14.0 (18.0) 2.0 4.0 4.0 15.0 1.0 14.0 151.0 91.0
6th NOR 3919
NOR
Mathias Berthet   M 17.0 10.0 8.0 5.0 (20.0) (21.0) 3.0 2.0 12.0 11.0 6.0 10.0 10.0 7.0 142.0 101.0
7th BER 1011
BER
Ahzai Smith RBYC M 6.0 (23.0) 6.0 13.0 17.0 3.0 11.0 7.0 1.0 13.0 10.0 14.0 (24.0) 1.0 149.0 102.0
8th DEN 8482
DEN
Rebekka Johannesen   F 10.0 (15.0) 7.0 3.0 11.0 13.0 7.0 6.0 (20.0) 14.0 7.0 11.0 4.0 12.0 140.0 105.0
9th SWE 4677
SWE
Marius Westerlind   M 3.0 7.0 2.0 10.0 10.0 12.0 (24.0) 15.0 3.0 (20.0) 2.0 20.0 13.0 9.0 150.0 106.0
10th USA 19641
USA
Colleen O'Brien   F 9.0 6.0 15.0 (21.0) 13.0 6.0 18.0 5.0 6.0 6.0 8.0 (22.0) 6.0 10.0 151.0 108.0
11th BER 1224
BER
Christian Ebbin RBYC M 4.0 9.0 22.0 (27.0) 5.0 22.0 16.0 8.0 (34.0) 9.0 1.0 16.0 2.0 4.0 179.0 118.0
12th GBR 6354
GBR
Jamie Cook   M 13.0 (21.0) 19.0 8.0 2.0 5.0 4.0 1.0 8.0 10.0 (42.0 UFD) 18.0 21.0 15.0 187.0 124.0
13th DEN 8557
DEN
Jens-Christian Dehn-Toftehoj   M 19.0 13.0 14.0 9.0 14.0 8.0 10.0 4.0 18.0 5.0 (42.0 UFD) 9.0 (22.0) 13.0 200.0 136.0
14th BER 1939
BER
Jordan Etemadi RBYC M (42.0 OCS) 1.0 24.0 15.0 3.0 10.0 25.0 21.0 7.0 12.0 (42.0 UFD) 1.0 18.0 6.0 227.0 143.0
15th AUS 1684
AUS
Blake Wilson   M 12.0 5.0 13.0 18.0 (23.0) 16.0 12.0 11.0 17.0 2.0 (42.0 UFD) 6.0 17.0 21.0 215.0 150.0
16th BER 1010
BER
Sebastian Kempe RBYC M 14.0 2.0 20.0 (29.0) (25.0) 25.0 20.0 23.0 14.0 17.0 14.0 2.0 23.0 3.0 231.0 177.0
17th ARG 3478
ARG
Amparo Stupenengo Pefaur   F 8.0 16.0 17.0 14.0 22.0 20.0 8.0 17.0 9.0 16.0 (23.0) 17.0 14.0 (23.0) 224.0 178.0
18th BER 1001
BER
Micah Thomas Raynor RBYC M (26.0) (29.0) 10.0 20.0 7.0 9.0 15.0 14.0 25.0 26.0 12.0 23.0 8.0 17.0 241.0 186.0
19th ANT 1
ANT
River Andrews   M (42.0 OCS) 19.0 12.0 11.0 16.0 17.0 5.0 9.0 13.0 27.0 16.0 28.0 26.0 (29.0) 270.0 199.0
20th NZL 4558
NZL
Joshua Hyde   M 23.0 (42.0 OCS) 21.0 16.0 19.0 18.0 9.0 19.0 16.0 (24.0) 20.0 8.0 15.0 16.0 266.0 200.0
21st FIN 1108
FIN
Ellen Ormio   F 11.0 (26.0) 23.0 12.0 18.0 23.0 19.0 16.0 23.0 18.0 15.0 12.0 25.0 (30.0) 271.0 215.0
22nd BER 1044
BER
Aiden Lopes RHADC M 18.0 4.0 18.0 32.0 (35.0) 24.0 (39.0) 27.0 30.0 3.0 13.0 19.0 7.0 27.0 296.0 222.0
23rd BER 1205
BER
Magnus Ringsted RBYC M 16.0 24.0 26.0 26.0 12.0 11.0 22.0 10.0 (40.0) 28.0 17.0 (29.0) 20.0 19.0 300.0 231.0
24th BER 2001
BER
Rian Geraghty-McDonnell RBYC M (42.0 OCS) 20.0 16.0 23.0 26.0 27.0 23.0 24.0 26.0 21.0 (42.0 UFD) 13.0 11.0 5.0 319.0 235.0
25th BER 1208
BER
Jack Hildebrand RBYC M 20.0 25.0 29.0 17.0 15.0 14.0 17.0 25.0 (36.0) 32.0 21.0 32.0 29.0 (34.0) 346.0 276.0
26th BER 2511
BER
Leyli Walker RBYC F 15.0 18.0 11.0 33.0 29.0 35.0 31.0 28.0 (42.0 UFD) 19.0 22.0 25.0 12.0 (38.0) 358.0 278.0
27th BER 1101
BER
Jacob Pimentel RHADC M 27.0 22.0 27.0 22.0 24.0 (29.0) 26.0 20.0 (38.0) 29.0 19.0 24.0 28.0 28.0 363.0 296.0
28th BER 1099
BER
Nicholas Bridges RHADC M 30.0 32.0 (33.0) 25.0 27.0 26.0 21.0 30.0 28.0 25.0 18.0 (36.0) 31.0 24.0 386.0 317.0
29th BER 428
BER
Christopher Adderley RBYC M 25.0 28.0 (35.0) 19.0 21.0 19.0 28.0 34.0 (37.0) 35.0 27.0 30.0 33.0 26.0 397.0 325.0
30th BER 1008
BER
Thomas Evans RBYC M (42.0 OCS) 34.0 28.0 (35.0) 33.0 31.0 32.0 26.0 10.0 30.0 29.0 26.0 19.0 31.0 406.0 329.0
31st ITA 1004
ITA
Ubaldo Bruni RBYC M 22.0 27.0 25.0 24.0 28.0 28.0 27.0 31.0 (39.0) 33.0 (42.0 DSQ) 35.0 32.0 25.0 418.0 337.0
32nd BER 1042
BER
Genevieve Lau RBYC F 33.0 30.0 32.0 31.0 32.0 32.0 30.0 (35.0) 21.0 31.0 25.0 33.0 (34.0) 20.0 419.0 350.0
33rd BER 1018
BER
Peter Komposch RBYC M 21.0 (38.0) 36.0 36.0 34.0 (38.0) 36.0 33.0 11.0 36.0 28.0 31.0 30.0 22.0 430.0 354.0
34th BER 1129
BER
Laura Hupman RBYC F 24.0 35.0 34.0 37.0 (38.0) 36.0 (38.0) 37.0 22.0 22.0 26.0 21.0 35.0 32.0 437.0 361.0
35th BER 1117
BER
Fiachra McDonnell RBYC M (42.0 OCS) 17.0 40.0 (42.0 DNS) 36.0 39.0 29.0 36.0 33.0 23.0 42.0 UFD 27.0 27.0 18.0 451.0 367.0
36th BER 1226
BER
Nicole Stovell RBYC F 29.0 33.0 31.0 28.0 (40.0) 33.0 33.0 29.0 35.0 (37.0) 24.0 34.0 37.0 35.0 458.0 381.0
37th BER 1600
BER
Jack Roberts RHADC M 32.0 37.0 37.0 38.0 31.0 30.0 34.0 (42.0 OCS) 19.0 (41.0) 33.0 37.0 39.0 36.0 486.0 403.0
38th BER 1115
BER
Cole Summers RBYC M 31.0 31.0 38.0 30.0 30.0 34.0 37.0 39.0 29.0 40.0 30.0 (41.0) (41.0) 37.0 488.0 406.0
39th BER 1027
BER
Skye Oliveira RBYC F 28.0 36.0 30.0 34.0 37.0 37.0 35.0 32.0 31.0 (38.0) 32.0 38.0 38.0 (40.0) 486.0 408.0
40th BER 1121
BER
Jacob Hodder RHADC M 35.0 39.0 39.0 (42.0 DNF) (41.0) 40.0 40.0 38.0 32.0 34.0 34.0 39.0 36.0 41.0 530.0 447.0
41st BER 1056
BER
Gianni Santucci RHADC M 34.0 40.0 41.0 (42.0 DNF) 39.0 41.0 (42.0 DNC) 42.0 DNC 24.0 39.0 31.0 40.0 40.0 39.0 534.0 450.0

Race 1: URU DSQ under Rule 11.
Race 11: ITA DSQ for failing to sail the course.

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNC Did not come to the starting area 42
DNF Started but did not finish 42
DNS Came to the start area but did not start 42
DSQ Disqualification 42
OCS On course side at start or broke rule 30.1 42
UFD Disqualification 42

Sponsors