2016 Results Day 2

pdfDownload as PDF34.95 KB

Renaissance Junior Gold Cup 2016

Results are provisional as of 12:43 on October 28, 2016

Overall

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
RankSail #NatHelmNameClubSexR1R2R3R4R5R6R7R8TotalNett
1st ISV 642
ISV
Mia Nicolosi   F 2.0 3.0 1.0 (4.0) 4.0 1.0 1.0 3.0 19.0 15.0
2nd IRL 1558
IRL
Tom Higgins   M 7.0 (14.0) 4.0 1.0 1.0 4.0 2.0 12.0 45.0 31.0
3rd SUI 1801
SUI
Adrian Surocca   M 1.0 8.0 3.0 6.0 9.0 7.0 6.0 (22.0) 62.0 40.0
4th GBR 6354
GBR
Jamie Cook   M 13.0 (21.0) 19.0 8.0 2.0 5.0 4.0 1.0 73.0 52.0
5th GER 1111
GER
Roko Mohr   M 5.0 12.0 5.0 2.0 6.0 (15.0) 13.0 13.0 71.0 56.0
6th DEN 8482
DEN
Rebekka Johannesen   F 10.0 (15.0) 7.0 3.0 11.0 13.0 7.0 6.0 72.0 57.0
7th SWE 4677
SWE
Marius Westerlind   M 3.0 7.0 2.0 10.0 10.0 12.0 (24.0) 15.0 83.0 59.0
8th BER 1011
BER
Ahzai Smith RBYC M 6.0 (23.0) 6.0 13.0 17.0 3.0 11.0 7.0 86.0 63.0
9th NOR 3919
NOR
Mathias Berthet   M 17.0 10.0 8.0 5.0 20.0 (21.0) 3.0 2.0 86.0 65.0
10th URU 187
URU
Santiago Pacheco   M (42.0 DSQ) 11.0 9.0 7.0 8.0 2.0 14.0 18.0 111.0 69.0
11th DEN 8557
DEN
Jens-Christian Dehn-Toftehoj   M (19.0) 13.0 14.0 9.0 14.0 8.0 10.0 4.0 91.0 72.0
12th USA 19641
USA
Colleen O'Brien   F 9.0 6.0 15.0 (21.0) 13.0 6.0 18.0 5.0 93.0 72.0
13th BER 1224
BER
Christian Ebbin RBYC M 4.0 9.0 22.0 (27.0) 5.0 22.0 16.0 8.0 113.0 86.0
14th AUS 1684
AUS
Blake Wilson   M 12.0 5.0 13.0 18.0 (23.0) 16.0 12.0 11.0 110.0 87.0
15th ANT 1
ANT
River Andrews   M (42.0 OCS) 19.0 12.0 11.0 16.0 17.0 5.0 9.0 131.0 89.0
16th BER 1939
BER
Jordan Etemadi RBYC M (42.0 OCS) 1.0 24.0 15.0 3.0 10.0 25.0 21.0 141.0 99.0
17th ARG 3478
ARG
Amparo Stupenengo Pefaur   F 8.0 16.0 17.0 14.0 (22.0) 20.0 8.0 17.0 122.0 100.0
18th BER 1001
BER
Micah Thomas Raynor RBYC M 26.0 (29.0) 10.0 20.0 7.0 9.0 15.0 14.0 130.0 101.0
19th BER 1205
BER
Magnus Ringsted RBYC M 16.0 24.0 (26.0) 26.0 12.0 11.0 22.0 10.0 147.0 121.0
20th FIN 1108
FIN
Ellen Ormio   F 11.0 (26.0) 23.0 12.0 18.0 23.0 19.0 16.0 148.0 122.0
21st NZL 4558
NZL
Joshua Hyde   M 23.0 (42.0 OCS) 21.0 16.0 19.0 18.0 9.0 19.0 167.0 125.0
22nd BER 1010
BER
Sebastian Kempe RBYC M 14.0 2.0 20.0 (29.0) 25.0 25.0 20.0 23.0 158.0 129.0
23rd BER 1208
BER
Jack Hildebrand RBYC M 20.0 25.0 (29.0) 17.0 15.0 14.0 17.0 25.0 162.0 133.0
24th BER 1044
BER
Aiden Lopes RHADC M 18.0 4.0 18.0 32.0 35.0 24.0 (39.0) 27.0 197.0 158.0
25th BER 2001
BER
Rian Geraghty-McDonnell RBYC M (42.0 OCS) 20.0 16.0 23.0 26.0 27.0 23.0 24.0 201.0 159.0
26th BER 2511
BER
Leyli Walker RBYC F 15.0 18.0 11.0 33.0 29.0 (35.0) 31.0 28.0 200.0 165.0
27th BER 1101
BER
Jacob Pimentel RHADC M 27.0 22.0 27.0 22.0 24.0 (29.0) 26.0 20.0 197.0 168.0
28th BER 428
BER
Christopher Adderley RBYC M 25.0 28.0 (35.0) 19.0 21.0 19.0 28.0 34.0 209.0 174.0
29th ITA 1004
ITA
Ubaldo Bruni RBYC M 22.0 27.0 25.0 24.0 28.0 28.0 27.0 (31.0) 212.0 181.0
30th BER 1099
BER
Nicholas Bridges RHADC M 30.0 32.0 (33.0) 25.0 27.0 26.0 21.0 30.0 224.0 191.0
31st BER 1226
BER
Nicole Stovell RBYC F 29.0 33.0 31.0 28.0 (40.0) 33.0 33.0 29.0 256.0 216.0
32nd BER 1008
BER
Thomas Evans RBYC M (42.0 OCS) 34.0 28.0 35.0 33.0 31.0 32.0 26.0 261.0 219.0
33rd BER 1042
BER
Genevieve Lau RBYC F 33.0 30.0 32.0 31.0 32.0 32.0 30.0 (35.0) 255.0 220.0
34th BER 1115
BER
Cole Summers RBYC M 31.0 31.0 38.0 30.0 30.0 34.0 37.0 (39.0) 270.0 231.0
35th BER 1027
BER
Skye Oliveira RBYC F 28.0 36.0 30.0 34.0 (37.0) 37.0 35.0 32.0 269.0 232.0
36th BER 1018
BER
Peter Komposch RBYC M 21.0 (38.0) 36.0 36.0 34.0 38.0 36.0 33.0 272.0 234.0
37th BER 1117
BER
Fiachra McDonnell RBYC M (42.0 OCS) 17.0 40.0 42.0 DNS 36.0 39.0 29.0 36.0 281.0 239.0
38th BER 1600
BER
Jack Roberts RHADC M 32.0 37.0 37.0 38.0 31.0 30.0 34.0 (42.0 OCS) 281.0 239.0
39th BER 1129
BER
Laura Hupman RBYC F 24.0 35.0 34.0 37.0 (38.0) 36.0 38.0 37.0 279.0 241.0
40th BER 1121
BER
Jacob Hodder RHADC M 35.0 39.0 39.0 (42.0 DNF) 41.0 40.0 40.0 38.0 314.0 272.0
41st BER 1056
BER
Gianni Santucci RHADC M 34.0 40.0 41.0 (42.0 DNF) 39.0 41.0 42.0 DNC 42.0 DNC 321.0 279.0

Race 1: URU DSQ under Rule 11.

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNC Did not come to the starting area 42
DNF Started but did not finish 42
DNS Came to the start area but did not start 42
DSQ Disqualification 42
OCS On course side at start or broke rule 30.1 42


https://juniorgoldcup.com/

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

 

Print Email